Najnowsze artykuły

Dywany na ścianę czy na podłogę?

Choć dywany kojarzą się na ogół z podłogą i wiele osób przyzna, że to tam jest ich miejsce, prawdą jest, że dywany na ścianach nie są niczym...

Czytaj Więcej

Jak wyprostować dywan?

Zniekształcenia na dywanie mogą zdarzyć się z różnych powodów. Być może jest to dywan zupełnie nowy, świeżo dostarczony do domu. A może znaleziony na strychu, przez lata nieużywany, któremu postanowiłaś dać drugą szansę. Być może masz pofałdowany dywan po praniu lub pomarszczony dywan w wyniku oddziaływania innych czynników. Dość, że dywan, który nie chce płasko i elegancko leżeć na podłodze może być problematyczny i nieestetyczny. A zatem jak wyprostować dywan i pozbyć się tego problemu?

Najprostszy sposób na pofałdowany dywan

Wiele zależy od tego skąd wzięły się odkształcenia. Nowe dywany przechowywane są w magazynach w formie zrolowanej i tak też zostanie do ciebie dostarczony. Po rozwinięciu go istnieje więc duża szansa, że nie od razu ułoży się idealnie płasko na podłodze. Na szczęście odpowiedź na pytanie jak wyprostować nowy dywan jest bardzo prosta. Najczęściej wystarczy odrobina cierpliwości. Włókna w nowych dywanach są elastyczne i na ogół bezproblemowo się prostują. Najlepiej jest więc rozłożyć dywan w planowanym miejscu na podłodze i dać mu kilka dni na ułożenie się.

Ta sama metoda często sprawdza się też w przypadku dywanów, które nie są nowe. Rozłożenie dywanu i pozwolenie, by czas i grawitacja wykonały pracę to pierwszy sposób na pofałdowany dywan, jaki warto wypróbować.

Gdy sam czas nie wystarcza

Prostowanie dywanu może jednak okazać się nieco bardziej skomplikowane. Jeśli pofałdowany dywan nie wraca do swojego pierwotnego kształtu po kilku dniach warto wypróbować inne metody.

Drugim najczęściej stosowanym sposobem jest zwinięcie dywanu w kierunku przeciwnym do tego, w którym był zwinięty wcześniej. Prostowanie dywanu w ten sposób może się udać, pod warunkiem, że nie pozostawimy zwiniętego dywanu na zbyt długo, wówczas może się bowiem okazać, że po prostu stworzymy na nim nowe fałdy. Dwa dni to zazwyczaj optymalny czas, by zagięcia na dywanie wyprostowały się.

Prostowanie dywanu poprzez obciążenie

Prostowanie zagiętych rogów dywanu również nie jest zbyt skomplikowanym problemem. Na zagięty róg najlepiej postawić jakiś mebel, bądź obciążyć go w inny sposób. Może się tu przydać kawałek deski lub płyty, na którym tymczasowo położymy ciężkie przedmioty. Mogą to być książki, czy ciężarki. Ich waga powinna wyprostować dywan.

Prostowanie dywanu parą i ciepłem

Gdy wszystkie inne sposoby na wyprostowanie pofałdowanego dywanu zawiodą, pozostaje jeszcze para i ciepło. Jeśli mieszkasz w domu z ogrodem, dywan możesz po prostu położyć na płasko w ogrodzie w ciepły, słoneczny dzień. Nie należy wystawiać dywanu na działanie promieni słonecznych zbyt długo, bo dywan może się odbarwić.

Jeśli nie masz możliwości rozłożenia dywanu na słońcu, można spróbować rozprostować zagięte miejsca z pomocą suszarki, lub żelazka. Tu również należy pamiętać, by nie wykorzystywać pełnej mocy żadnego z tych urządzeń - zbyt wysoka temperatura może zniszczyć włókna. Suszarką należy omiatać zagięte miejsce z odległości około 20cm.

Żelazkiem można delikatnie zaprasować zagięcia na dywanie przez wilgotną ścierkę - nigdy bezpośrednio na wykładzinie! Można również wykorzystać generator pary, jeśli żelazko takowy posiada.

Wreszcie, jeśli zagnieceń jest dużo i są one bardzo wyraźne, najlepszym pomysłem może być oddanie pofałdowanego dywanu do profesjonalnej pralni parowej. Specjalistyczny serwis to nie tylko odpowiedź na pytanie jak wyprostować dywan. Po prawdziwym praniu wykładzina będzie również czysta i świeża.