Najnowsze artykuły

Dywany na ścianę czy na podłogę?

Choć dywany kojarzą się na ogół z podłogą i wiele osób przyzna, że to tam jest ich miejsce, prawdą jest, że dywany na ścianach nie są niczym...

Czytaj Więcej

Czy dywan z polipropylenu jest szkodliwy?

Gdy decydujemy się na zakup dywanu, bądź dywanów, do domu, czy mieszkania, stajemy przed kilkoma ważnymi wyborami. Kolor, wzór, rozmiar dywanu, to gdzie i tak zostanie ułożony. Jednakże oprócz tych wszystkich decyzji należy podjąć jeszcze jedną - z czego będzie wykonany nasz dywan?

Być może nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, jak wiele jest możliwości. Do wyboru są dywany naturalne i sztuczne. Wśród naturalnych najczęściej znajdziemy wełnę, ze sztucznych zaś do wyboru mamy wiskozę, akryl, czy najpopularniejszy ostatnio polipropylen. Czy jednak sztuczny dywan będzie dobrą i bezpieczną opcją?

Zalety i wady dywanów wełnianych

Zanim przejdziemy do dywanów z polipropylenu, warto wspomnieć o plusach i minusach rozwiązania, jakim jest dywan wełniany. Do produkcji dywanów wykorzystuje się głównie wełnę owiec, ze względu na o wiele wyższe ceny wełny innych zwierząt.

Zaletami dywanów wełnianych jest ich wysoka wytrzymałość i jakość. Są też cieplejsze i milsze w dotyku niż dywany sztuczne. Fakt, że są podatne na farbowanie sprawia, że dostępne są w całej gamie pięknych kolorów.

Z drugiej strony jednak ich ceny są znacznie wyższe niż dywanów sztucznych. Te z niższej półki zaś nie odznaczają się już tak wysoką wytrzymałością. Dodatkowo mogą zostać zniszczone przez insekty, jak na przykład mole. Nie sprawdzą się też dobrze w mieszkaniach z ogrzewaniem podłogowym. Wreszcie, ich największą bodaj wadą jest to, że mogą wywołać reakcje uczuleniowe u alergików.

Dywan z polipropylenu - godny zastępca wełny

Alternatywą są więc dywany z włókien syntetycznych, jak choćby z polipropylenu. Ich główną zaletą jest niższa jakość niż dywanów z naturalnej wełny, a także fakt, że ich produkcja zdecydowanie bardziej obciąża środowisko. Są też mniej elastyczne, a przez to stosunkowo podatne na odkształcenia i zagniecenia. Jednakże, odznaczają się też one całym szeregiem zalet.

Dywany polipropylenowe są o wiele tańsze niż wełniane. Jednocześnie włókna są niemal równie miękkie i przyjemne w dotyku, jak w dywanach naturalnych. Są także bezpieczne - aby dywan z polipropylenu mógł zostać dopuszczony do sprzedaży, musi posiadać atest higieniczny Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego i certyfikat Instytutu Włókiennictwa.

W przeciwieństwie do dywanu wełnianego, dywan polipropylenowy nie uczula, jest to więc świetny wybór dla alergików. Nie zostanie też zaatakowany przez mole, czy inne insekty i nie rozwiną się w nim roztocza. Ponadto mają właściwości antyelektrostatyczne, czyli nie będą się elektryzować, a kurz nie będzie wnikał głęboko w ich strukturę. Ułatwia to ich sprzątanie. Są też przystosowane do podłóg ogrzewanych.

Dywan z polipropylenu to doskonała propozycja dla osób, szukających budżetowego dywanu, który będzie służył przez lata i nie straci na wyglądzie, ani na miękkości.