Najnowsze artykuły

Dywany na ścianę czy na podłogę?

Choć dywany kojarzą się na ogół z podłogą i wiele osób przyzna, że to tam jest ich miejsce, prawdą jest, że dywany na ścianach nie są niczym...

Czytaj Więcej

Dywany na ścianę czy na podłogę?

Choć dywany kojarzą się na ogół z podłogą i wiele osób przyzna, że to tam jest ich miejsce, prawdą jest, że dywany na ścianach nie są niczym bardzo nadzwyczajnym. Przez lata był to bardzo popularny trend, nie tylko ze względu na to, że tworzą ciekawą aranżację wnętrza, ale także przez izolację termiczną, jaką zapewniają. Dywan na ścianie po prostu ociepla pokój, dosłownie.

Jednakże wraz z przyjściem mody na minimalizm, prostotę w mieszkaniach i industrializm w wykończeniu wnętrz, dywany zaczęły znikać ze ścian. W wielu domach nawet dywan na podłodze był, i nadal jest nie do pomyślenia. Trendy jednakże zmieniają się często i dotyczy to także wystroju wnętrz. Zarówno dywany na podłogę, jak i dywany na ścianę wracają do łask. Na co się zdecydować?

Dywan na podłogę

Dywany na podłodze doskonale sprawdzają się w salonach i sypialniach. O wiele przyjemniej jest stąpać po miękkiej powierzchni dywanu, niż po zimnej podłodze. Również w pokoju dziecięcym dywan to dobry pomysł, staje się bowiem najczęściej ulubionym miejscem malucha do zabawy.

Do wyboru jest ogromna paleta produktów. Można zdecydować się na duże dywany zakrywające całą podłogę, bądź na niewielkie chodniczki, które stanowić będą zaledwie miły dodatek do aranżacji wnętrza. Wiele zależy od stylu mieszkania i własnych upodobań. W niektórych wnętrzach doskonale będą wyglądać dywany shaggy, czyli z długim włosiem. Gdzie indziej lepiej sprawdzą się dywany o krótszych włóknach.

Dywan na ścianę

Dywany na ścianach, choć wydają się być dekoracją rodem PRL-u, mogą mieć bardzo nowoczesny, modny charakter i stanowić świetny dodatek do aranżacji wnętrza. W tym wypadku również należy jednak dokonać wyboru rozsądnie i ze smakiem, by kilim pasował do pozostałego umeblowania. Dywan na ścianie w sypialni może pięknie wyglądać u wezgłowia łóżka. Kilimy mogą też z powodzeniem zastąpić plakaty, czy obrazy.

Jeśli chcemy zdecydować się na jedną opcję - albo dywan wiszący na ścianie, albo dywan na podłodze - opcja kilimu na ścianę ma zasadniczą zaletę. O wiele łatwiej utrzymać go w czystości. Choć, podobnie jak dywan na podłogę, będzie zbierał kurz i należy go regularnie odkurzać, nie będą się na nim zbyt często znajdować różne okruchy, które często spadają na podłogę i lądują w dywanie. Również w przypadku właścicieli zwierząt dywan na ścianie może być lepszym rozwiązaniem - istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że szybko wypełni się sierścią.

Dywany na podłogę i na ścianę - jak je łączyć?

Czy można połączyć dywan na ścianie z dywanem na podłodze? Można, należy to jednak zrobić w odpowiedni sposób. Takie połączenie sprawdzi się najlepiej w dużych pokojach z mnóstwem przestrzeni. Dywany bowiem, zwłaszcza te duże, sprawiają, że przestrzeń wydaje się bardziej przytulna, ale także mniejsza. Nie należy też łączyć dywanów o diametralnie różnym stylu, wzorze lub kolorystyce. Być może tylko jeden z nich powinien w ogóle mieć jakieś wzory, drugi natomiast może być gładki. Nie wywoła to wrażenia chaosu. Z pewnością też nie warto próbować wieszać dywanu przewidzianego na podłogę na ścianie. Dywany na ściany są bowiem wykonane z lżejszego i cieńszego materiału - dywan podłogowy nie utrzyma się na ścianie zbyt długo.