Najnowsze artykuły

Dywany na ścianę czy na podłogę?

Choć dywany kojarzą się na ogół z podłogą i wiele osób przyzna, że to tam jest ich miejsce, prawdą jest, że dywany na ścianach nie są niczym...

Czytaj Więcej

Wosk na dywanie? Bez paniki!

Zabrudzenia na dywanie mogą być zmorą każdego domu. Wiadomo, że wykładzina ulega stałemu deptaniu, kurzy się i brudzi, zdarzają się różnego rodzaju wypadki i plamy. Mimo to, każdy posiadacz dywanów chciałby, by jak najdłużej wyglądały one jak nowe. Utrzymanie czystości i świeżości wykładziny może nie być łatwe, ale z pewnością warto zadbać o dywany.

Jednym z być może najtrudniejszych do usunięcia zabrudzeń jest wosk ze świec. Świece towarzyszą nam w domach przy specjalnych okazjach i w zwykłe dni. Są piękną ozdobą, ładnie pachną, dodają wnętrzu przytulności i mogą sprawić, że nawet najzwyklejszy wieczór stanie się nieco bardziej magiczny. Magia może się jednak skończyć, gdy wosk zacznie kapać na dywan. Jak zmyć wosk z dywanu?

Sposób na wosk na dywanie

Pierwsze i najważniejsze, to nie wycierać plamy od razu, gdy tylko pojawi się na dywanie. Choć instynkt może podpowiadać, że zabrudzenia należy się pozbyć jak najszybciej i będziemy mieli ochotę natychmiast rzucić się do dywanu ze ścierką, tylko pogorszymy w ten sposób sprawę. Intensywne wycieranie również tu nie pomoże. Wszystko dlatego, że ciepły, miękki wosk wniknie głęboko we włókna dywanu, jeśli spróbujemy go wytrzeć od razu. A kiedy tak się stanie, będzie o wiele trudniej usunąć zabrudzenie i plama może pozostać w wykładzinie na zawsze. Dlatego też w walce z woskiem na dywanie należy uzbroić się w cierpliwość.

Aby go wyczyścić trzeba zostawić wosk nienaruszony aż zastygnie całkowicie. Wówczas przykładamy do plamy kawałek cienkiej tkaniny, najlepiej białej. Może to być ściereczka kuchenna lub mały ręczniczek. Ustawiamy żelazko na niezbyt wysoką temperaturę i, gdy się nagrzeje, delikatnie przejeżdżamy po ściereczce na dywanie. Ciepło żelazka sprawi, że wosk wniknie w ściereczkę i w ten sposób pozbędziemy się go z dywanu. Trzeba jedynie pamiętać, by unikać ustawiania żelazka na wysoką temperaturę i zatrzymywania go w jednym miejscu dywanu na dłużej niż 30 sekund. Gorąco może zniszczyć włókna dywanu i, choć pozbędziemy się plamy, wykładzina i tak będzie zrujnowana.

Jak dbać o dywany?

Alternatywą do tego domowego sposobu mogą być specjalne środki chemiczne przewidziane do czyszczenia dywanów. Nawet jeśli wolisz używać domowych sposobów, zamiast chemikaliów, warto mieć w zanadrzu odpowiedni produkt na wypadek, gdyby standardowe metody nie pomogły.

Kluczem do utrzymania dywanu w dobrej kondycji jest także jego regularne odkurzanie i czyszczenie. Zwłaszcza, jeśli masz zwierzęta, istotne jest, by nie zaniedbywać odkurzania dywanu. Raz na jakiś czas dobrze jest także przeczyścić go wodą z octem, by odświeżyć jego kolor. Jeśli masz taką możliwość, świetnym pomysłem będzie też wytrzepanie dywanu kilka razy w roku, by pozbyć się uporczywego kurzu i okruchów w głębszych warstwach wykładziny. Dywan można również oddać w ręce profesjonalnej pralni, gdzie zostanie porządnie wyprany i odświeżony.