Najnowsze artykuły

Dywany na ścianę czy na podłogę?

Choć dywany kojarzą się na ogół z podłogą i wiele osób przyzna, że to tam jest ich miejsce, prawdą jest, że dywany na ścianach nie są niczym...

Czytaj Więcej

Plamy z wina na dywanie

Domowe wypadki zdarzają się każdemu. Praktycznie każdego dnia coś może się rozlać, rozsypać, zabrudzić. W przypadku ubrań, czy nawet obrusów i pościeli z pomocą przychodzi pralka. Co zrobić jednak, jeśli plama przydarzy się na dywanie? Pranie raczej nie wchodzi w grę. Można oddać dywan w ręce specjalistów, którzy z pewnością pozbędą się uciążliwych zabrudzeń. Jednak na wiele często spotykanych plam warto zastosować sprawdzone domowe sposoby i triki. Jedną ze stosunkowo powszechnych, a bardzo trudnych do usunięcia plam jest czerwone wino na dywanie. Jak sobie z nim poradzić?

Domowe sposoby na wino na dywanie

Jest kilka metod, których można użyć, by pozbyć się plamy z czerwonego wina na dywanie. Warto zacząć od tego, by jak najszybciej po rozlaniu wina przyłożyć do dywanu ściereczkę lub papierowy ręcznik, a nawet chłonną gąbkę, by wciągnęła możliwie jak najwięcej płynu. Nie należy rozcierać plamy- to jedynie ją powiększy i spowoduje, że wino wsiąknie głębiej we włókna dywanu, co utrudni jego wyczyszczenie. Samo przyłożenie ściereczki wystarczy, by część wina wchłonęła w materiał. Następnie można zabrać się do dokładniejszego czyszczenia plamy.

Bodaj najpopularniejszą metodą czyszczenia wina z dywanu jest sól. Doskonale zbiera ona czerwone wino, a jednocześnie nie uszkadza włókien dywanu. Należy obficie zasypać plamę solą, pozostawić na jakiś czas, a następnie zebrać sól. W razie potrzeby można powtórzyć tę operację. Podobnie działa mąka ziemniaczana, w tym wypadku jednak po nasypaniu jej na dywan należy zwilżyć ją odrobiną wody.

Innym, coraz popularniejszym sposobem jest zalanie czerwonego wina… białym winem. Sprawdza się także szampan. Białe wino powinno zneutralizować czerwoną plamę. Wilgoć należy następnie wchłonąć za pomocą ściereczki. Jeśli nie masz białego wina, lub szkoda ci go rozlewać na dywan, użyj wody utlenionej. Ten sposób bezpieczniejszy jest w przypadku jasnych dywanów. Na dywanach kolorowych może spowodować odbarwienia, lepiej więc unikać wody utlenionej lub rozcieńczyć ją zwykłą wodą. Po usunięciu plamy trzeba też jak najdokładniej spłukać wodę utlenioną z dywanu.

Stara plama z wina na dywanie

Powyższe sposoby zadziałają na świeże plamy z wina na dywanie. Może się jednak zdarzyć, że plama zaschnie, zanim będziemy mieć szansę ją wyczyścić. A może kupujesz używany dywan i okazuje się, że widnieją na nim zabrudzenia z czerwonego wina? Nie ma powodów do paniki - również dawniejsze plamy z wina da się usunąć.

Tu przydać się może soda oczyszczona. Należy przygotować roztwór - cztery łyżki sody na litr wody - i spryskać nim plamę. Jeśli plama z wina jest bardziej uporczywa można spróbować innego sposobu. Powinna to być jednak ostateczność, ponieważ jednym ze składników jest amoniak, który może być niebezpieczny i zniszczyć dywan. Warto najpierw spróbować sody oczyszczonej, następnie ciepłej wody z mydłem, a po amoniak sięgnąć w ostateczności. Należy dodać go do roztworu mydła i ciepłej wody i lekko zwilżyć plamę. To ważne, by nie zmoczyć dywanu zbytnio, powinien być tylko zwilżony. Lepiej też unikać tej metody na delikatnych dywanach, jeśli obawiamy się je uszkodzić.

Wreszcie, warto mieć w domu środki chemiczne do prania dywanów. Dostępne są pianki, spraye, proszki i płyny, które pomogą usunąć bardziej uciążliwe plamy. Choć domowe sposoby są na ogół skuteczne i bezpieczne, dobrze mieć plan B jeśli inne metody zawiodą.