Najnowsze artykuły

Dywany na ścianę czy na podłogę?

Choć dywany kojarzą się na ogół z podłogą i wiele osób przyzna, że to tam jest ich miejsce, prawdą jest, że dywany na ścianach nie są niczym...

Czytaj Więcej

Usuwanie gumy do żucia z dywanu

Lubimy dywany. Choć w ostatnich kilkunastu latach modne były raczej surowe podłogi, panele, czy płytki, nie oszukujmy się - miękki dywan to wciąż świetne rozwiązanie. Wykładziny i chodniki wracają do łask, wybór na rynku jest ogromny, każdy może znaleźć więc coś dla siebie. Nieważne, czy szukamy kolorowego dywanu do pokrycia całej podłogi, czy tylko kudłatego dywanika typu shaggy, by podłożyć coś miłego pod stopy w sypialni, idealny dywan dla ciebie jest na wyciągnięcie ręki.

O dywany jednak należy, oczywiście, dbać. Są trudniejsze w utrzymaniu niż chociażby panele, jednak odrobina wysiłku jest tego warta. Aby dywan mógł cieszyć oczy i stopy jak najdłużej, trzeba regularnie go odkurzać, czyścić, dbać o włókna i w miarę możliwości unikać trudniejszych plam. Wypadki jednak zdarzają się, i na dywanie może znaleźć się wszystko, nawet guma do żucia. To uciążliwe zabrudzenie, jednak nie musi oznaczać zrujnowanego dywanu. A zatem jak pozbyć się gumy do żucia z dywanu?

Usuwanie gumy do żucia z dywanu domowymi sposobami

Choć instynktownie chciałoby się gumę wytrzeć lub wydrapać z dywanu, nie jest to dobry pomysł. Ze względu na swoją lepkość, guma nie nadaje się do wytarcia, a próby wydrapania lub wycięcia jej mogą skończyć się uszkodzeniem włókien i pozostawić brzydkie plamy na dywanie, na które o wiele trudniej będzie zaradzić. Istnieje jednak pewien sprawdzony, prosty, domowy sposób, który pomoże usunąć gumę do żucia z dywanu.

Potrzebne będą kostki lodu. Można użyć ich bezpośrednio na dywanie, choć zaleca się też włożenie ich do woreczka, żeby uniknąć powstania mokrej plamy na dywanie. Lód należy położyć na gumie do żucia i odczekać jakiś czas - co najmniej kilka minut. Pod wpływem lodu guma stwardnieje i nie będzie tak lepka. Wówczas można ją bezpiecznie zeskrobać nożem. W ten sposób usunąć można większość gumy przylepionej do dywanu. Pozostałości zaś wyczyścić można za pomocą spirytusu.

Jak usunąć starą gumę do żucia z dywanu?

Usunięcie starej plamy z gumy do żucia będzie większym wyzwaniem. Podobnie, jak w przypadku nowej plamy, próby wytarcia, czy wyskrobania starej gumy skończą się raczej pogorszeniem sprawy. Tu jednak kostki lodu mogą już nie wystarczyć. Na szczęście w sklepach znaleźć można specjalistyczne produkty, które przyjdą z pomocą. Dostępne w formie gęstego płynu lub sprayu, działają na podobnej zasadzie - zamrażają gumę i w ten sposób pozwalają na jej usunięcie, są jednak mocniejsze niż same kostki lodu, co sprawia, że lepiej sprawdzają się w przypadku starych plam.