Najnowsze artykuły

Dywany na ścianę czy na podłogę?

Choć dywany kojarzą się na ogół z podłogą i wiele osób przyzna, że to tam jest ich miejsce, prawdą jest, że dywany na ścianach nie są niczym...

Czytaj Więcej

Usuwanie plasteliny z dywanu

Dywan jest ważnym elementem wystroju pokoju dziecięcego. Stanowi uroczy dodatek aranżacji wnętrza, a także jest idealnym miejscem do zabawy. Izolacja termiczna i akustyczna również jest ważna. Dziecko może bawić się na podłodze bez obawy, że będzie mu zimno. Miękkość dywanu zapewnia też wygodę w czasie zabawy. Wiadomo jednakże, że dzieciom zdarzają się różne wypadki przy zabawie i dywan niejednokrotnie narażony jest na wszelkie zabrudzenia i plamy. Jedną z najtrudniejszych substancji do usunięcia może okazać się plastelina. Istnieją jednak skuteczne i niedrogie metody, by się jej pozbyć z dywanu.

Jak się do tego zabrać?

Jeśli przytrafi się nam plastelina na dywanie, ważne jest by usunąć ją jak najszybciej. Substancja pozostająca na dywanie przez długi czas jest trudniejsza do usunięcia i istnieje większe ryzyko, że zniszczy włókna dywanu. Z drugiej strony nie należy w panice próbować wytrzeć plasteliny z dywanu - to również tylko pogorszy sprawę. Naucz dziecko, że jeśli przytrafi się mu taki wypadek, najlepiej jest poinformować rodziców od razu, nie obawiać się awantury, a poprosić o pomoc w usunięciu plamy. W ten sposób nie tylko uratujesz dywan, ale też twój maluch nauczy się nowej umiejętności, radzenia sobie z trudnymi zabrudzeniami.

Na zimno lub na ciepło

Sekret do tego, jak usunąć plastelinę z dywanu tkwi w jej właściwościach fizycznych. Plastelina składa się z gliny, wosku, gumy oraz innych substancji chemicznych. Charakteryzuje się tym, że staje się miękka i elastyczna pod wpływem ciepła, a pod wpływem zimna twardnieje i staje się krucha. Można wykorzystać te właściwości przy próbie wyciągnięcia jej z dywanu.

Plastelinę można z dywanu usunąć przy pomocy kostek lodu. Zamrożone kostki najlepiej włożyć do woreczka i przyłożyć do plasteliny na dywanie. Gdy ta stwardnieje, o wiele łatwiej będzie ją wyskrobać nożem, pilniczkiem, czy ostrą szczotką, a nawet plastikową kartą. Pozostałe między włóknami małe cząsteczki, które trudniej wyciągnąć, można wessać odkurzaczem.

Przeciwna metoda, wykorzystująca reakcje plasteliny na ciepło, wymaga żelazka. Do plasteliny na dywanie przyłożyć należy zwykłą białą kartkę, a następnie przejechać po niej delikatnie żelazkiem na niezbyt wysokiej temperaturze. Należy zachować ostrożność, szczególnie jeśli dywan jest z włókien syntetycznych - jeśli żelazko będzie zbyt gorące, włókna mogą się stopić. Alternatywnie nada się też strumień ciepłego powietrza z suszarki do włosów. Plastelina będzie przyklejać się do papieru. Warto zmienić kartkę na świeżą, jeśli pierwsza mocno się zabrudzi. Wyczyszczony w ten sposób dywan warto przetrzeć jeszcze wilgotną szmatką.

Niestety, plastelina zawiera także kolorowe substancje chemiczne. Jeśli po usunięciu plasteliny na dywanie wciąż pozostała kolorowa plama, najlepiej przygotować roztwór ciepłej wody z mydłem lub płynem do mycia naczyń, który pozwoli na doczyszczenie zabrudzenia. W sklepach można też zakupić specjalne proszki, czy płyny do czyszczenia dywanów.