Najnowsze artykuły

Dywany na ścianę czy na podłogę?

Choć dywany kojarzą się na ogół z podłogą i wiele osób przyzna, że to tam jest ich miejsce, prawdą jest, że dywany na ścianach nie są niczym...

Czytaj Więcej

Jak usunąć plamę z kawy na dywanie

Dywany wróciły w ostatnich latach do łask. Ciepłe, kudłate wykładziny znów goszczą w polskich domach. Dywany mają wiele zalet - pięknie wyglądają, są miękkie, wygodne, izolują ciepło i dźwięki. Mają też jednak pewną wadę; są o wiele trudniejsze w utrzymaniu niż płytki, czy panele. Zwłaszcza w obliczu małych domowych katastrof, jak chociażby rozlana kawa. Na dywanie będzie to o wiele bardziej problematyczne, niż choćby na płytkach. Nie ma jednak co się zrażać z tak prostych powodów, zwłaszcza, że usunięcie plamy z kawy na dywanie wcale nie jest takie trudne.

Detergenty na plamy na dywanie

Chemia domowa jest na szczęście ogólnodostępna i zarówno w sklepach z kosmetykami i produktami chemicznymi, jak i w większości supermarketów bez problemu znajdziemy produkt, który może być pomocny. Czy to w formie proszku, sprayu, czy pianki, produkty do czyszczenia dywanów są skuteczne i bezpieczne. Zawsze można także wezwać fachowca lub, w przypadku mniejszych dywanów zanieść całą wykładzinę do pralni, gdzie specjaliści wykonają pracę za nas. Raz czy dwa razy do roku warto wyprać dywan w całości, nawet jeśli plamy z kawy, czy inne zabrudzenia się nam nie przytrafiają - po to, by odświeżyć dywan, przywrócić mu kolor, pozbyć się kurzu, który wniknął w głębsze warstwy dywanu, a także ochronić się przed bakteriami i roztoczami.

Domowe sposoby na plamy z kawy

Poza detergentami i pralniami istnieją też na szczęście domowe metody na plamy z kawy na dywanie. Usuwanie tego typu zabrudzeń może wymagać nieco wysiłku, ale popularne sposoby są na ogół skuteczne i nie wymagają dużych nakładów finansowych. Nasze mamy i babcie z pewnością mogłyby nam podpowiedzieć, jak usunąć plamy z kawy na dywanie, tego typu metody przekazywane są bowiem często z pokolenia na pokolenie.

Przede wszystkim nie należy pocierać plamy. Może to spowodować, że kawa wniknie głębiej we włókna dywanu i będzie trudniejsza do usunięcia. Świeżą plamę najłatwiej usunąć. Trzeba jak najszybciej położyć na nią ściereczkę, lub papierowy ręcznik i docisnąć, by jak najwięcej rozlanego płynu wsiąknęło w tkaninę. Całkiem nieźle sprawdzają się w tym celu też chusteczki nawilżane dla niemowląt. Pozostałe zabrudzenie można usunąć korzystając z jednego z poniższych sposobów.

Ocet. Świetnie sprawdza się do usuwania kawy z dywanu. Roztwór powinien mieć proporcje łyżka octu na litr wody. Tak przygotowaną miksturą można spryskać plamę lub zwilżyć ścierkę i przycisnąć ją do dywanu.

Sól. W przypadku dywanów sztucznych może sprawdzić się nawet lepiej niż ocet. Solą zasypujemy plamę, a następnie delikatnie ją ścieramy za pomocą tkaniny nawilżonej ciepłą wodą.

Soda oczyszczona. Usuwanie plamy z kawy na dywanie sodą to również sprawdzony sposób. Trzeba wymieszać ją z wodą i nadać jej formę papki, którą następnie nakładamy na plamę i pozostawiamy na kilkanaście minut. Po tym czasie wystarczy zetrzeć ją ściereczką zamoczoną w ciepłej wodzie.