Najnowsze artykuły

Dywany na ścianę czy na podłogę?

Choć dywany kojarzą się na ogół z podłogą i wiele osób przyzna, że to tam jest ich miejsce, prawdą jest, że dywany na ścianach nie są niczym...

Czytaj Więcej

Jak dobrać dywan do sypialni?

Choć w modzie wciąż są raczej panele, niż wykładziny, dywany w sypialni to bardzo popularne rozwiązanie. Dzięki temu zdecydowanie milej się wstaje, przyjemniej wszak postawić rano stopę na miękkim dywanie, niż na zimnej podłodze. Dywan należy dobrać zależnie od wystroju twojej sypialni, jej rozmiaru, ilości mebli i kolorystyki. Będzie on nie tylko funkcjonalnym, ale też dekoracyjnym elementem aranżacji wnętrza. Pomysłów na dobranie dywanu (lub dywanów) do sypialni może być wiele, a ilość produktów dostępnych na rynku pozwala zrealizować nawet najbardziej oryginalne idee.

Mały czy duży?

Nie ma jednego sprawdzonego przepisu na dobór dywanu do sypialni. Można zdecydować się na jeden mały dywanik przed łóżko, można dobrać gustowny chodniczek do sypialni, lub duży dywan, który zakryje większość podłogi. Jak podjąć decyzję?

Najwięcej zależy od osobistych upodobań. Dywany do sypialni mają mieć funkcję przede wszystkim dekoracyjną. W dużych, kwadratowych sypialniach świetnie sprawdzi się okrągły, puszysty dywan. Tam, gdzie miejsca jest nieco mniej, a mebli nieco więcej, można postawić na kilka mniejszych dywaników w różnych miejscach pokoju - przed wejściem, obok łóżka i przy biurku, jeśli takowe posiadamy. Bardzo modnym ostatnio rozwiązaniem jest ułożenie dużego prostokątnego dywanu częściowo pod łóżkiem, tak, aby zarówno po bokach, jak i w nogach łóżka wystawały fragmenty wykładziny. W ten sposób, niezależnie od tego, z której strony łóżka wstajemy, stopy lądują na ciepłym i miękkim podłożu. W podłużnych, wąskich pokojach, gdzie łóżko stoi w rogu, lepiej sprawdzi się prostokątny chodniczek do sypialni. Ważne jest, by dywan w sypialni był dopełnieniem stylu całego pokoju, dodawał przytulności i wyciszał.

Wzory i kolory

Dywanik sypialniany powinien również mieć odpowiednie wzory i kolory. Nie może gryźć się z powierzchnią podłogi, zwłaszcza, jeśli zakrywa tylko niewielkie jej fragmenty. Dobierz dywan do sypialni tak, by pasował zarówno do ścian, jak i do zasłon, czy rolet w oknach. Jeśli twój pokój urządzony jest w surowym, minimalistycznym stylu, możesz pozwolić sobie na nieco odważniejszą wykładzinę - być może wesołe kolory, lub geometryczne wzory? Takie rozwiązanie ożywi pokój. Jeśli łóżko pełne jest kudłatych poduszek, dopasowany kolorystycznie dywan shaggy będzie świetnym dopełnieniem. Przy ciemnych ścianach jasny dywan rozjaśni nieco cały pokój. I odwrotnie - jeśli ściany twojej sypialni są jasne, dywanik może być ciemniejszy, co stonuje całość aranżacji. Popularne wciąż są również chodniczki w nieregularnych kształtach z naturalnej wełny, przypominająca włochate derki - takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w pokojach w stylu rustykalnym, z drewnianymi wykończeniami. Jeśli twój pokój pełen jest ozdób, zdecyduj się raczej na prosty, jednokolorowy dywan - ozdobne wzory przytłoczą zbytnio wnętrze. Jeśli zaś wystrój całego pokoju jest stonowany, możesz pozwolić sobie na nieco bardziej awangardowy dywan do sypialni, na przykład w nieregularne wzory, w stylu art deco, lub modne ostatnio wzory sprawiające wrażenie trójwymiarowości.