Najnowsze artykuły

Dywany na ścianę czy na podłogę?

Choć dywany kojarzą się na ogół z podłogą i wiele osób przyzna, że to tam jest ich miejsce, prawdą jest, że dywany na ścianach nie są niczym...

Czytaj Więcej

Jak wybrać najlepszy dywan do pokoju dziecięcego?

Wystrój pokoju dziecięcego to nie lada zadanie. Początkowo wszystko zależy od rodziców - w pierwszych kilku latach życia malucha, to nie dziecko zdecyduje to tym, co znajdzie się w jego małym królestwie. Kiedy jednak syn, czy córka podrosną, i zaczną chodzić do przedszkola, warto przy okazji wprowadzania zmian w pokoiku spytać ich o zdanie i pozwolić dokonać wyboru. Ostatecznie, ma to być miejsce dla nich.

Dywan jest bardzo ważnym elementem pokoju dziecięcego. Wiele maluchów uwielbia bowiem bawić się na podłodze, dlatego ważne jest, by miały do tego komfortowe warunki. Na szczęście, jest w czym wybierać, tylko jak tego wyboru dokonać?

Dywan do pokoju niemowlaka

W pierwszych miesiącach życia dziecka, dywanik do pokoju dziecięcego ważniejszy jest raczej dla komfortu rodziców, niż dla samego malucha. Niejednokrotnie rodzice decydują się raczej na niewielki dywan, czy chodnik tuż obok łóżeczka, czy miejsca do karmienia. Coraz rzadziej dywan w pokoju dziecięcym wypełnia całą powierzchnię podłogi. Nie tylko mniejsze dywany są łatwiejsze do czyszczenia, ale także łatwiej dokonać zmiany, gdy przyjdzie na to pora. W tym okresie życia dziecka można pozwolić sobie na bardziej komfortowy dla dorosłych stóp dywan z długim włosiem.

Dywan w pokoju przedszkolaka

Już około drugiego roku życia dzieci coraz więcej bawią się samodzielnie, spędzają wiele czasu wśród swoich zabawek, również na podłodze. Warto więc dokonać zmiany w wystroju pokoju dziecięcego i zapewnić synowi, czy córce idealne miejsce do zabawy. Dywan może być nie tylko funkcjonalnym dodatkiem, pozwalającym na miłą zabawę na podłodze, ale również ciekawym elementem wystroju wnętrza. Jasne, wesołe kolory, ciekawe kształty dywanów, czy interesujące dla dzieci wzory sprawią, że maluch chętnie będzie bawił się w swoim pokoju. Wciąż bardzo popularne są dywany z motywem ulic miasta - nie tylko są bardzo wygodne, ale również stymulują do zabawy. Taki produkt sprawdzi się zarówno jako dywan do pokoju chłopca, jak i jako dywan dziewczęcy. Równie popularnym wyborem są zwierzątka. Warto zapytać dziecko o preferencje; zwłaszcza nieco starsze dzieci mogą już wiedzieć dokładnie, co chciałyby w swoim pokoju.

Jak wybrać dywan do pokoju dziecięcego?

Jest kilka ważnych kryteriów, którymi należy się kierować wybierając wykładziny do pokoju dziecięcego. Przede wszystkim rodzaj - lepszy będzie dywan z długim, czy krótkim włosiem? Choć dywany kudłate, typu shaggy, gwarantują lepszą izolację termiczną i akustyczną, są też o wiele przyjemniejsze w dotyku, istnieje ryzyko zgubienia w nim drobnych zabawek, są też o wiele trudniejsze do czyszczenia. Dlatego też dywany z długim włosiem lepiej sprawdzą się w pokoju niemowlaka, gdy dziecko nie spędza jeszcze zbyt wiele czasu samodzielnie na podłodze. Dla starszych dzieci, jako miejsce do zabawy, lepszy będzie dywan o nieco krótszym włosiu.

Kolejną kwestią jest materiał. Dywany wykonane mogą być z naturalnej wełny, czy bawełny, bądź ze sztucznych materiałów jak polipropylen, czy akryl. Dywany naturalne są cieplejsze i trwalsze, mogą jednak powodować uczulenie u dzieci z alergią, a dodatkowo są lepszym środowiskiem do rozwoju bakterii. Warto więc postawić raczej na dywan z włókien sztucznych, ale wysokiej jakości.

Wreszcie pozostaje kwestia estetyki. Jak zostało wspomniane, dywan w pokoju dziecięcym to nie tylko dobre miejsce do zabawy, może być też pięknym dodatkiem dekoracyjnym. Popularnym ostatnio wyborem jest okrągły dywan do pokoju dziecięcego. Kolorowe geometryczne wzory, wizerunki zwierząt, czy kwiatów ożywią pokój dziecka i nadadzą mu charakteru. Ciekawą propozycją mogą być też dywany w nietypowym kształcie - na przykład muszli, wieloryba, czy głowy lwa.