Najnowsze artykuły

Dywany na ścianę czy na podłogę?

Choć dywany kojarzą się na ogół z podłogą i wiele osób przyzna, że to tam jest ich miejsce, prawdą jest, że dywany na ścianach nie są niczym...

Czytaj Więcej

Jak usunąć kocią sierść z dywanu?

Posiadanie zwierzaka to sama radość. Czworonożni kompani mieszkają w milionach polskich domów i umilają życie właścicielom. Wiadomo jednak, że zwierzę to również odpowiedzialność i dodatkowe obowiązki. Do takich należy, chociażby więcej sprzątania. Szczególnie koty niejednokrotnie są powodem zwiększonej częstotliwości sprzątania, choćby ze względu na sierść, którą zostawiają dosłownie wszędzie. Na gładkich podłogach, panelach, czy płytkach nietrudno utrzymać porządek - wystarczy miotła lub zwykły odkurzacz. Sierść o wiele trudniej jednak usunąć z dywanów. Jak to zrobić?

Odkurzanie kociej sierści z dywanu

Zwykły odkurzacz, jaki nietrudno znaleźć w niemal każdym polskim domu sprawdzi się całkiem nieźle do codziennego odkurzania, które zapobiegnie nagromadzaniu się kociej sierści na dywanie. Raz na jakiś czas jednak koniecznie trzeba przeprowadzić większe sprzątanie. Tutaj przydać się może nieco bardziej specjalistyczny element odkurzacza jakim jest turboszczotka. Niektóre modele nowoczesnych odkurzaczy posiadają taką w zestawie, można też dokupić ją oddzielnie. Jest to koszt około 100zł, produkt jest jednak warty swojej ceny, bowiem turboszczotka do usuwania sierści nadaje się znakomicie. Należy też pamiętać, że im większa moc ssania odkurzacza, tym większa będzie jego skuteczność.

Jak domowym sposobem usunąć sierść z dywanu?

Z pomocą w czyszczeniu dywanu z sierści mogą jednak przyjść też domowe, prostsze sposoby. Dobrze sprawdza się najzwyklejsza na świecie gumowa rękawica. Należy lekko zwilżyć ją wodą, a następnie kawałek po kawałku przecierać dywan. Sierść powinna przylepiać się do rękawicy. Jest to metoda stosunkowo czasochłonna, jednak skuteczna.

Innym sposobem niewymagającym dużych nakładów finansowych jest lepka rolka, którą za kilka złotych można kupić w wielu sklepach. Wystarcza na dość długo, a gdy się skończy, dokupić można same nakładki z lepką taśmą, które łatwo zamontować na posiadanej już rączce. Rolka taka skutecznie zbiera z dywanu nie tylko sierść, ale też kurz i drobne okruchy.

W przypadku mniejszych dywanów warto raz na jakiś czas zwyczajnie je wytrzepać. Metoda ta sprawdza się szczególnie w przypadku dywanów z długim włosiem, tak zwanych dywanów shaggy. Tego typu dywanów bowiem lepiej nie sprzątać odkurzaczem, czy ostrą szczotką, bo może to naruszyć strukturę dywanu i go zniszczyć.

Inne metody usuwania sierści z dywanu

Jeśli nic innego nie pomaga na kocią sierść, można poszukać też specjalistycznych produktów sprzedawanych specjalnie w tym celu. Na rynku dostępne są rolki i szczotki do usuwania sierści z dywanu. Jeśli obawiasz się zniszczyć dywan, wypożycz profesjonalny odkurzacz piorący lub oddaj dywan do pralni. Najważniejsze, by nie zaniedbać tej kwestii - zależy od tego również zdrowie twoje i twojej rodziny!