Najnowsze artykuły

Dywany na ścianę czy na podłogę?

Choć dywany kojarzą się na ogół z podłogą i wiele osób przyzna, że to tam jest ich miejsce, prawdą jest, że dywany na ścianach nie są niczym...

Czytaj Więcej

Jak skutecznie wyczyścić dywan?

Dywany wracają do łask. Choć w ostatnich latach w modzie były raczej surowe, minimalistyczne, drewniane podłogi, Polacy zaczynają ponownie doceniać miękką wygodę puszystych wykładzin. Prawdą jest jednak, że dywany bywają trudniejsze do utrzymania w czystości. Można zdać się na środki chemiczne, zakupić specjalny proszek do prania dywanów, oddać dywan do pralni lub zaprosić profesjonalną firmę czyszczącą, która zajmie się dywanem w naszym domu. Istnieją jednak proste, domowe sposoby, które pozwolą na odświeżenie dywanu i pozbycie się najczęstszych, uporczywych plam. A zatem, jak prać dywan w domu?

Czyszczenie i odświeżanie dywanu

W procesie prania dywanów pomóc mogą podstawowe produkty, które niemal każdy ma w domu - woda, mydło, ocet, sól, talk, kostki lodu, soda oczyszczona… Oczywiście odpowiednie produkty użyte powinny być w odpowiednich przypadkach i w odpowiednich proporcjach.

Zacznijmy od czyszczenia całego dywanu, odświeżania koloru i usuwania brzydkiego zapachu. Odkurzanie dywanu regularnie jest podstawą utrzymania go w czystości, co jednak zrobić jeśli dywan zacznie blaknąć lub źle pachnieć? Na odświeżenie koloru pomoże roztwór wody z octem. Przygotować go należy w proporcji 1:1. Następnie można “poprawić” to czyszczenie wodą z mydłem, jeśli zapach octu będzie nam przeszkadzał. Dość popularnym trikiem jest też rozjaśnienie dywanu sokiem z cytryny, tu jednak warto najpierw przeprowadzić próbę na małym kawałku dywanu, istnieje bowiem ryzyko, że kolor zmieni się aż za bardzo pod wpływem cytryny. Jeśli chodzi o nieprzyjemny zapach dywanu, przyda się soda oczyszczona. Dywan należy dokładnie odkurzyć, a następnie rozsypać sodę i pozostawić ją na kilka godzin, a potem ponownie odkurzyć. Wreszcie zadeptany, czy spłaszczony przez meble dywan uratować można z użyciem żelazka. Do zagniecionego miejsca trzeba przyłożyć mokrą chusteczkę, i przejechać po niej żelazkiem. Następnie wyczesać delikatnie dywan do góry za pomocą szczotki.

Jak usuwać plamy z dywanu?

W każdym domu zdarzają się drobne wypadki, a na dywanie lądować mogą przeróżne rzeczy. Czyszczenie dywanu z plam może być uciążliwym zajęciem, ale tu również z pomocą mogą przyjść domowe sposoby. Wiele plam można z dywanu usunąć na sucho z użyciem odpowiednich produktów i stosując proste triki.

Często zdarzające się plamy z błota koniecznie należy usuwać na sucho - woda tylko pogorszy sprawę. Można posypać je solą kuchenną, jednak najczęściej wystarczy wyczesać błoto ostrą szczotką, gdy już porządnie zaschnie. Wosk z kolei usunąć można za pomocą żelazka - należy przykryć plamę ściereczką i delikatnie przesunąć po niej żelazkiem. Tłuszcz, czy czekoladę najlepiej zasypać sporą warstwą talku lub mąki ziemniaczanej, a po 30 minutach porządnie odkurzyć dywan. Na lakier do paznokci pomoże wazelina, a na farbę do włosów - soda oczyszczona.

Inne zabrudzenia wymagają czyszczenia na mokro. Kawę czy herbatę najlepiej usunąć roztworem wody ze spirytusem w proporcji 1:1. Równie popularne plamy z wina można spróbować wyczyścić gazowaną wodą mineralną, a jeśli to nie skutkuje - przygotować mieszankę wody, octu i proszku do prania. Owocowe zabrudzenia najlepiej zasypać solą a po około 20 minutach przeczyścić zabrudzone miejsce ciepłą wodą z mydłem.

Ważne detale przy czyszczeniu dywanów

Choć większość przytoczonych tu metod dobrze się sprawdza, należy pamiętać o tym, że dywan dywanowi nierówny. Dywany z naturalnej wełny nie powinny być czyszczone dużą ilością wody, to bowiem źle na nie wpływa. Plamy lepiej czyścić rozsypując na dywanie sodę oczyszczoną, a następnie porządnie go odkurzając. Dopiero jeśli ta metoda nie poskutkuje, można przemyć plamę delikatnie wodą z mydłem lub z octem, pamiętając jednak, by później wysuszyć dywan.

Dywany z długim włosiem również są nieco trudniejsze w utrzymaniu. Podstawą jest ich regularne odkurzanie, najlepiej z użyciem turboszczotki. Zbyt mocne szorowanie dywanu shaggy może uszkodzić jego strukturę. W przypadku tych dywanów warto raz lub dwa razy do roku oddać je w ręce specjalistów - wiąże się to z dodatkowymi kosztami, ale pozwoli o wiele dłużej cieszyć się piękną, świeżą i miękką wykładziną.