Najnowsze artykuły

Dywany na ścianę czy na podłogę?

Choć dywany kojarzą się na ogół z podłogą i wiele osób przyzna, że to tam jest ich miejsce, prawdą jest, że dywany na ścianach nie są niczym...

Czytaj Więcej

Roztocza - jak się pozbyć z dywanów?

Dywany mają wiele zalet. Doskonale izolują zarówno ciepło, jak i hałasy. Są miękkie, miłe dla stóp, wygodne. W sypialni umilą poranne wstawanie z łóżka - o wiele milej przecież postawić stopę na miękkim dywanie, niż na zimnej podłodze. W salonie stanowią miły dla oka dodatek i doskonale uzupełniają aranżację wnętrza. W pokoju dziecięcym są na ogół ulubionym miejscem do zabawy.

Jednakże, dywany to także idealne środowisko dla roztoczy. Roztocza to mikroskopijne organizmy z rodziny pajęczaków. Żywią się martwym naskórkiem i pyłkami. Samica może w ciągu miesiąca znieść nawet kilkaset jajeczek, rozmnażają się więc szalenie szybko. A dlaczego są tak niebezpieczne? Ich odchody mogą wywoływać alergie. Objawami mogą być katar, kaszel, wysypka, a nawet migreny. Ważne jest by utrzymywać dom w czystości i regularnie ścierać kurze. Szczególnie na dywanach nietrudno o roztocza. Jak się pozbyć tego problemu?

Roztocza w dywanie

Dywany i wykładziny to wymarzony dom dla roztoczy. Nawet regularnie odkurzany błyskawicznie wypełnia się okruchami i łapie nowy kurz, przez co nigdy nie brakuje tam pożywienia dla roztoczy. Ponieważ nie są one widoczne gołym okiem, nigdy nie możemy mieć pewności, ile właściwie się ich wokół nas znajduje. Dlatego też należy po prostu zawsze utrzymywać jak najwyższy poziom czystości w domu. Koniecznie odkurzać dywany, czyścić wszelkie plamy, gdy tylko się pojawią, wietrzyć mieszkanie. Raz na jakiś czas warto także porządnie wytrzepać dywan, co pozwoli na pozbycie się kurzu także z głębszych jego warstw, a co za tym idzie, na usuwanie roztoczy z dywanu.

Wypranie dywanu gwarancją czystości

Najlepszą odpowiedzią na pytanie jak pozbyć się roztoczy z dywanu jest wypranie go. Pranie dywanu w warunkach domowych nie jest łatwe. Jeśli mamy małe chodniczki, być może uda się je zmieścić w pralce, na ogół jednak dywany są zbyt duże, by móc wyprać je w domu. Na szczęście istnieją firmy, które specjalizują się w takich zadaniach. Można zanieść dywan do pralni i oddać go w ręce specjalistów, można także zadzwonić po fachowca, który przyjedzie do naszego domu i wypierze dywan na miejscu. Ta ostatnia możliwość jest szczególnie wygodna w przypadku, gdy dywany zakrywają całą powierzchnię podłogi i stoją na nim meble. Profesjonalna firma to najlepsza odpowiedź na problem, jakim są roztocza na dywanie. Wykładzina zostanie dokładnie wyczyszczona z użyciem odpowiednich produktów, co zapewni czystość i świeżość na dłużej. Ocenia się, że porządne pranie dywanu trzy razy w roku zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii związanych z roztoczami nawet o 80%. A to oznacza zdrowie i bezpieczeństwo nasze i wszystkich domowników.